Yabancı Dil Öğrenmek İçin 5 Temel İpucu

Yabancı dil mi öğrenmek istiyorsunuz? Birden fazla dil bilen uzmanlar, yabancı dil öğrenirken uyguladıkları 5 temel ipucunu geçtiğimiz günlerde dünyanın en popüler gazetesi The Guardian’da açıkladılar.


1.Gerçekçi Olun,Belirli Hedeflere Odaklanın

Yabancı bir dil öğrenmeye karar verdiniz.Peki şimdi ne olacak? Yeni bir dil öğrenmeden önce kendinize şu soruyun sorun : ‘Bu dili hangi seviyede öğrenmek istiyorum ve ne zaman istediğim seviyede olacağım? Uzmanlar, dil öğrenme sürecinde ulaşılmak istenen hedefi birkaç aylık süreler olarak belirleyip, ulaştıkça daha ileri seviyeyi hedeflemenin daha hem gerçekçi ve hem de daha motive edici olduğunu özellikle vurgulamaktadır.

Henüz başlangıç aşamasında , ‘akıcı bir dil konuşacağım’ yerine ‘öğrenmek istediğim dilde, 3 ay içinde, sözlükte kelime bakmaya ihtiyaç duymadan bir gazete haberini rahatlıkla okuyup,anlayabileceğim’ gibi bir hedef koymaya ve bunu üzerine çalışmaya ne dersiniz?


2.Niçin Bu Dili Öğrendiğinizi Sürekli Kendinize Hatırlatın

Kulağa enteresan gelebilir ancak bir dili niçin öğrenmek istediğinizi açıkça tanımlamak çok önemlidir.Dil öğrenmeye başlamadan önce bu dili niçin öğrenmek istediğinizi sıralayan 10 madde yazın ve mümkünse bunu her gün görebileceğiniz bir yere yapıştırın.Dil öğrenme sürecinde, bu notları okumanın motivasyonunuzu nasıl yükselttiğine siz bile inanamayabilirsiniz.


3.Zevk İçin Okuyun ve Kelimeleri Metinlerin İçinde Öğrenin

Dil öğrenmek isteyen çoğu kişi kalın gramer kitaplarının içinde kaybolur. Zevk için okuyacağınız,seveceğiniz ve ilgilendiğiniz bir alanda okuduğunuz kitaplar sayesinde siz farkında olmadan daha çok kelime öğrenir, okuma alışkanlığıyla karmaşık gramer yapılarını daha kolay anlamaya başlayabilirsiniz.Yabancı dilde bitireceğiniz ilk kitap ise uzun süre hatırlayacağınız muazzam bir başarı göstergesiniz olarak kitaplığınızın en güzel yerinde yerini alacaktır.

Kelime ezberleme işi ise oldukça zordur, sıkıcı olmasından bahsetmiyoruz bile.Yabancı dilde kelime bilginizi genişletmenizin en iyi yolu kelimeleri metin içinde öğrenmektir.Daha sonra bu kelimeleri kullanacağınız kendi cümlelerinizi oluşturmak ise o kelimeleri hatırlamanıza ve kelimelerden oluşan muhteşem hazinenizi hergün zenginleştirmenin yegane yoludur.


4.Çeviri Yapmayı Küçümsemeyin  

Farklı yaklaşımlar, öğrenme sürecinin  farklı aşamalarında gerekli olabilir.Yabancı dil yeterliliğiniz belirli bir seviyeye ulaşıktan sonra devam etmediğiniz takdirde bir yavaşlama sürecine girer. Bu sürece girmemek için yapılacak en iyi egzersizlerden biri de çeviridir.Çeviri yapmak sizin yazım ve kendinizi ifade sürecinizin geliştirmenizin, yanı sıra bir sonraki aşamaya geçmek için hazırlar.


5.Söylenenleri Boşverin : Yaş Sadece Bir Sayıdır !

Dil öğrenmek için geç mi kaldım ? Tabiki Hayır.Uzmanlar yaş ilerledikçe dil öğrenmek daha zordur söyleminin bir efsane olduğunu savunuyorlar. Yetişkinler ve çocuklar farklı şekilde öğrenebilir fakat bu sebep sizi yeni bir dil öğrenme konusunda caydırıcı olmamalıdır.Dil öğrenmenin organik ve sistematik öğrenme olarak iki yolu vardır.Çocuklar organik ve içgüdüsel olarak öğreniyor, yetişkinler olarak yabancı dili sistematik olarak rahatlıkla öğrenebiliriz.

İstanbul Teknik Üniversitesi ve Mindset Institute işbirliğiyle Yabancı Dil Programları